Chlap na zabití

Další divadelní komedií, na kterou jsme zašli do pražského Divadla Palace, je hra Chlap na zabití od francouzského autora Francise Vebera. Tento autor je znám zejména mnoha filmovými scénáři ke komediím, ve kterých exceloval Pierre Richard či Jean Paul Belmondo. Asi každý bude znát jeho filmy Muž z Acapulka, Blbec k večeři, Otec a otec, Kopyto, Klec bláznů, Velký blondýn s černou botou, atd. Ve filmech s P. Richardem stvořil Veber jakýsi prototyp nešťastného, nešikovného a ušlápnutého člověka, který své “neštěstí” často svou nešikovností přenáší na ostatní kolem sebe. Ne jinak je tomu i v případě této hry.

Hlavními hrdiny příběhu jsou nájemný zabiják Ralf Milan a nesmělý ztroskotanec, fotograf Francois Pignon. Oba se ubytují ve stejném hotelu a náhodou dostanou sousední pokoje, které jsou ještě propojeny zamčenými dveřmi. Milan má za úkol z okna hotelu zastřelit jakéhosi svědka, který má být toho dne přivezen policejní eskortou k soudu, který je naproti hotelu. Pignon by měl tohoto svědka pro svůj časopis nafotit. Pignon ale začne řešit problémy se svou ženou, která ho opustila a nakonec se snaží spáchat sebevraždu. To se ale nehodí jeho sousedovi zabijákovi, jelikož příjezd policie k sebevraždě by mu zhatil plány. Proto se pokouší různými způsoby úmysl sebevraždy Pignonovi rozmluvit. Ten se však na Milana upne a tím začíná proud neuvěřitelných náhod, nešikovnosti a slovního humoru. Do řádění dvojice hlavních hrdinů se ještě občas připlete hotelový sluha, bývalá Pignonova žena a její nový partner (lékař).

V hlavních rolích excelují Miroslav Vladyka (Pignon) a Filip Blažek (Milan). V roli bývalé Pignonovy ženy vystupuje Ažběta Stanková, doktora a jejího nového partnera hraje Michal Slaný a hotelového sluhu Zdeněk Rohlíček. Komedie má velký spád a je to patrně i tím, že toto představení se hraje bez přestávky. Filip Blažek je výborný zejména ve scénách, kdy je jeho jednání ovlivněno nejprve podáním velké dávky uklidňujícího prostředku a poté je naopak předávkován povzbuzujícím prostředkem. Pokud se chcete dobře pobavit, určitě toto představení doporučujeme.

Milan Kotulek