Brouk v hlavě

Navštívili jsme představení Brouk v hlavě v pražském Studiu Dva, které se nachází na Václavském náměstí. V těchto prostorách dříve bylo známé kino Blaník, které ale v r. 2007 bylo uzavřeno. Poté byly jeho prostory upraveny pro divadelní představení. Brouk v hlavě (La Puce à l’oreille) je divadelní hra z r. 1907 a jde o frašku od francouzského dramatika Georgese Feydeaua. Je to jeho nejhranější dílo. Jedná se o situační komedii, která srší ironií i humorem. Hra je založena na jednoduchém příběhu neuskutečněné nevěry. Má mistrně vystavěnou zápletku, která je plná omylů, záměn jednotlivých osob, nedorozumění i převleků. Hlavními postavami jsou zde dvě velmi podobné osoby V. E. Champsboisy a Bouton, která jsou zde inscenačně řešeny jako klasická divadelní dvojrole.

Hra se odehrává někdy na přelomu 19. a 20. století v Paříži, kdy v jednom hodinovém hotýlku “U galantní kočičky” dojde k tomu, že má být ověřena partnerova věrnost. Paní Marcela Champsboisy hodlá ověřit věrnost svého manžela pana Victora-Emmanuela Champsboisyho. Situaci ale výrazně zkomplikuje existence dvou velmi podobných osob, které o sobě nic nevědí, z nichž jedna je hotelový sluha Bouton a druhá ředitel pojišťovny pan V. E. Champsboisy. Situaci navíc komplikuje bratranec pana V. E. Champsboisy Kamil, který velmi špatně vyslovuje souhlásky, což samo o sobě vytváří další komické záměny a nedorozumění.

Hra je neustále v repertoáru různých světových divadel a ve světě i u nás se dočkalai několika filmových zpracování. U nás je velmi známý je TV záznam divadelního představení Divadla Na Vinohradech z r. 1968, kdy ústřední dvojroli ztvárnil Vlastimil Brodský. Asi nejlepším počinem pak byla TV hra z r. 2002 nabitá známými herci, kde Boutona a pana Champsboisyho hrál Viktor Preiss. S V. Preissem byla hra dlouho uváděna i v Divadle Na Vinohradech, kde měla derniéru v r. 2016.

Co říci o představení v provedení Studia Dva? Kulisy i kostýmy se odchylují od doby, do které byla původně hra zasazena. Zdobný a načančaný přelom 19. a 20. stol. je na jevišti nahrazen velmi úspornou strohostí interiérů, které by bylo možné považovat občas i za současnost a kostýmy vypadají na cosi, co se mohlo nosit někdy v období tzv. První republiky, ale mohou evokovat i šedesátá léta 20. stol. V hlavní dvojroli je obsazen Filip Blažek, jeho manželku hraje Jitka Schneiderová, Kamila s vadou řeči pak Roman Štabrňák, přítelkyni manželky pana Champsboisyho pak Lucie Pernetová.

Na hru se mohu dívat ze dvou pohledů. Pokud bych neznal originál, jeho zasazení do historie a předchozí zpracování hry, zejména s výtečným V. Preissem, pak by se mohlo jednat o příjemnou komedii na dobré úrovni. Pokud ovšem hru srovnávám s originálem i jejími předchozími ztvárněními, pak u mne určitě vítězí hra z r. 2002 s V. Preissem. Kulisy, kostýmy i výkony herců byly tehdy úžasné. Ve Studiu Dva je znát posazení hry na výkon F. Blažka, který je také výborný, ale k výkonu V. Preisse chybí větší přesvědčivost i komediálnost. J. Schneiderová i L. Pernetová ve hře zněly nadmíru afektovaně a značně přehrávaly. Možná je to tak ale v režijních pokynech. Asi největší ovace pak sklidil R. Štabrňák za roli Kamila, který předvedl úžasné jazykové dovednosti. Ostatní role nebyly až tak výrazně ztvárněny. Pokud se chcete zasmát, hru doporučuji, ale nesrovnávejte ji s originálem, pak by vás čekalo mírné rozčarování :-).

Milan Kotulek