Body the Exhibition

Výstava preparátů lidských těl, která bude zanedlouho končit je umístěna na pražském Výstavišti v Křižíkových pavilonech. V poslední době na sebe strhla pozornost zejména kvůli nevoli některých organizací, které protestují proti jejímu pořádání a jako ledovec z této masy vyčnívá J. Čižínský (KDU-ČSL a Praha 7 sobě), starosta MČ Prahy 7, který se dokonce domáhal násilného vniknutí na výstavu za asistence policie a okamžitého pohřbení vystavených exponátů. Zašli jsme se tedy s rodinou na výstavu podívat, abychom viděli, co by nám mělo být zakazováno. Fotografie k článku žádné nenajdete, jelikož na výstavě je focení zakázáno.

Na výstavě naleznete jak celá lidská těla, tak jejich části a vypreparované orgány, které v různých sekcích výstavy představují jednotlivé soustavy lidského těla (oběhová, dýchací, trávicí, atd.). Máte možnost v reálu vidět samostatné orgány tak, jak je žádný kreslený obrázek nepřiblíží a mnohdy budete překvapeni i tím, že některé orgány mají úplně jinou velikost, než jsou lidské představy. Celotělové preparáty jsou vždy v určité dynamické póze a opět je na nich odkryta a zdůrazněna určitá lidská soustava. Ve všech sekcích jsou návštěvníkům k dispozici studenti medicíny a poskytují odborná vysvětlení k jednotlivým orgánům, soustavám a velmi erudovaně odpovídají na všechny dotazy. Celá výstava je vedena čistě v odborné rovině a nikde jsme neviděli nějaké znevážení lidských ostatků. Na výstavě máte jedinečnou možnost vidět skutečné lidské tělo a velmi výrazně se o něm poučit. Na výstavě jsou prezentovány i orgány postižené nemocemi, takže máte možnost vidět např. jak vypadají plíce normálního člověka ve srovnání s kuřákem, jak vypadá rakovina žaludku, atd.

Lidská těla jsou zde zakonzervována metodou plastinace, kdy se v náročném procesu nahradí tělní tekutiny pružnou plastickou hmotou, která zabrání tlení tkání. Autorem této metody je němec Gunther von Hagens, který po r. 2000 začal lidská těla touto metodou upravovat a nechával je ustrnout v různých pozicích lidských činností – diskobolos, basketbalista, jezdec na koni, atd. První výstava tohoto druhu byla v Praze už v r. 2007.

Asi jediným neduhem výstavy je její vysoká cena. Pokud by byla nižší, určitě by návštěvnost stoupla. Ovšem je nutné brát v potaz to, že výstava je zde zejména proto, aby dané společnosti generovala zisk. To je zřejmé i z dalšího nešvaru, který se pomalu u nás rozšiřuje a to je zvýšené vstupné o víkendech a svátcích oproti všedním dnům. Na druhou stranu, pokud si vezmu, že cena jedné vstupenky pro dospělého je v ceně asi 2 vstupenek do multiplexového kina, kde by se promítal nějaký “emerický” nesmysl, pak z tohoto pohledu je cena přijatelná, užitná hodnota návštěvy výstavy je ale mnohonásobně větší, než ty dvě návštěvy kina.

A co říci o protestech J. Čižínského a ostatním? Pokud protestují k původu lidských těl, je nutné se ptát u americké společnosti, které tato výstava patří. A jelikož se naše vláda snaží být velkými “kámoši” USA, pak bychom měli mít vždy na paměti, že to co “velký bratr” dělá, to je správné :-). Tzn. kdyby byly nějaké pochybnosti o původu těl, proč je nemá americká společnost? Pokud se p. Čižínský ohání zákonem o pohřebnictví, že lidská těla nemají být vystavena pro komerční účely bez písemného souhlasu pozůstalých, proč nezačne shánět písemné souhlasy příbuzných od lidských těl vystavených v našich kostelích? Např. mumie u Kapucínů v Brně, v Klatovech, atd? Vždyť zde se také vybírá vstupné, tzn. lidská těla se zde vystavují komerčně!!! Prostě pokud by byl středověk, pak by p. Čižínský a ostatní, kteří proti výstavě protestují, pobíhali v černém církevním rouchu s kapucí, s pochodní v ruce a na kacíře by povolával inkvizici.

Pokud je mezi lidmi o výstavu zájem, proč ji neuspořádat znovu a tentokrát v jiném městě, kde budou osvícenější zastupitelé, kteří výstavu pochopí jako příležitost k dalšímu a unikátnímu vzdělání. Vždyť tu máme další velká města, jako je Brno, Ostrava, Olomouc, atd., kde by jistě výstava zaujala a návštěvníci z Prahy by si na ní také zajeli.

Milan Kotulek