Blaník na Konopišti 2019

Rádio Blaník letos slaví 20 let své existence a uspořádalo svůj narozeninový koncert v letním amfiteátru pod zámkem Konopiště. Rádio Blaník pořádá své koncerty na tomto místě každý rok, ale my jsme zde byli poprvé. Rádio Blaník posloucháme více až poslední 1 – 2 roky a jelikož hrají hezké písničky, vypravili jsme se i na tento koncert. Koncert začínal ve 12.30h, vstup do amfiteátru se otvíral v 11h, ale zóna se stánky a občerstvením měla být otevřená již od 9h. Od 10h pak byla zajištěna kyvadlová přeprava autobusy od nádraží v Benešově na parkoviště ke Konopišti.

Nejsme přívrženci davových šílenství, takže představa, že čekáme několik hodin v davu, abychom do areálu vběhli mezi prvními a zabrali nějaká pěkná místa, nás spíše odrazovala a chtěli jsme si koncert užít v pohodě. Vyrazili jsme vlakem z Prahy tak, že jsme v Benešově byli asi v 10.10h. U kyvadlové přepravy stály davy lidí, takže to vypadalo jako závěr pochodu Praha-Prčice. Do každého autobusu pro cca 40 lidí se snažilo dostat tak minimálně 100 lidí a autobusy odjížděly zcela přeplněny. Tyto davy jsme vynechali a šli jsme na Konopiště hezkou procházkou pěšky. Ještě jsme se zašli podívat k zámku na medvědy a kolem 11h jsme se zařadili do fronty na vstup do areálu.

Fronta na vstup sahala až ke hrázi rybníka a rozcestí ke spodnímu parkovišti. Celkem jsme ale postupovali, takže ve frontě jsme strávili jen něco kolem 20 – 30 min. Při vstupu do areálu každý ještě dostal modrý klobouček s logem rádia Blaník a CD s výběrem nejlepších písní za posledních 20 let. Amfiteátr byl již hodně zaplněný, tak jsme si ještě v klidu u stánků koupili jídlo a pití, sedli si do trávy a v poklidu se naobědvali. Ve 12,30h, když koncert začal, jsme našli volná místa v horní polovině amfiteátru a užívali si písniček. Každý interpret zpíval cca 30 minut a poté byla vždy pauza na přípravu techniky pro dalšího zpěváka.

Koncert zahájil XindlX, pak se zde vystřídali Helena Vondráčková, Karel Vágner se synem, Miro Žbirka, Janek Ledecký a Marek Ztracený. Všichni byli výborní. Po Marku Ztraceném jsme si udělali delší pauzu a amfiteátr jsme opustili, abychom se opět najedli. Místa jsme si nijak nezabírali, jelikož následovala z našeho pohledu slabší část programu. Vynechali jsme tak T. Kluse a Jakuba Smolíka, jejichž písničky nemusíme poslouchat. Jelikož bylo již kolem 17.30h, tak jsme povečeřeli opět na trávě a znovu jsme zašli do amfiteátru až na skvělé vystoupení skupiny Mirai.

Na závěr měli vystoupit ještě Lucie Bílá a skupina Mandrage. Opět nikdo z nich nepatří mezi naše oblíbence, navíc jsme chtěli jet domů rychlíkem v 19.49h z Benešova. Počkali jsme ještě na začátek vystoupení L. Bílé, ale když jsme slyšeli její jekot, po chvilce jsme odešli a zamířili opět procházkou na nádraží v Benešově. V Praze jsme byli kolem 20.30h a z prožitého dne jsme byli nadšeni. Pokud bude tento koncert opět příští rok, rádi znovu přijedeme.

Milan Kotulek